فارسی
تحلیل تصاویر مداربسته

آنالیز محتوای تصاویر

نرم افزارهای آنالیز تصاویر مداربسته

سیستم های هوشمند نظارت تصویر شما را قادر می سازد تا مدیریت موثر ، آسان و دقق را بر حداکثر تعداد کانال تصویر داشته باشید. سیستم های هوشمند نظارت تصویری جهت تسهیل مدیریت و نظارت طراحی شده است وشامل اخطارها ، شمارشگرها و آنالیزگرهای خودکار می باشند.

با نگاهی دقیق‏تر به آنالیز محتوای تصویری درمی یابیم که چنين نامي معمولاً به آنالیز خودکار تصاویر دوربین‏های مداربسته گفته می‏شود كه از آنها اطلاعات معناداری درباره محتوای تصویری به دست مي‏ آید.

هدف سیستم‏های آنالیز محتوای تصویری بسیار مؤثر است و به صورت مداوم در حال گسترش می‏ باشد: برای مثال می‏توان از این فن‏آوری برای شناسایی اشخاص مهاجم داخلی و خارجی، پایش کارخانه یا ساختمان با هدف ایمنی و سلامت ساکنین ، شمارش افراد ، شناسایی خودکار رویدادها و حوادث ترافیکی ، افزایش ایمنی برای محیط‏های عمومی ، شناسایی دود و آتش و برای شناسایی نقص فنی یا خرابکاری در عملکرد دوربین استفاده کرد.

به بیان صریح: هرگونه رفتاری که در یک تصویر ویدیویی به طور دقیق بتوان آن را دید ، می‏توان به صورت خودکار مورد شناسایی قرار داده و اعلام هشداری در راستاي آن صادر نمود.

در جهت ساده‏ تر کردن مفهوم آنالیز محتوای تصویری ، نقاط مهم موجود در سند آنالیز محتوای تصویری مؤسسه BSIA شامل مؤلفه‏ های اصلی سیستم آنالیز محتوای تصویری و توصیفی از دو نوع اصلی بسترهای این سیستم‏ها می‏شود.

این سند بسته‏ های این سیستم‏ ها را به دو صورت تقسیم می‏كند:

1) هسته‏ ای یا مرکزی که معمولاً برای استفاده در اتاق‏ های کنترل دوربین ‏های مداربسته ، بر روی «رک» سوار می‏شوند و منابع تصویری آنها به صورت متمرکز آنالیز می‏گردد.

2) راهکارهای مبتنی بر لبه که در آنها دستگاه‏ های کوچک‏تر و معمولاً قوی‏تر شده درون دوربین یا در محلی نزدیک به آن یکپارچه می‏شود. واژه "ادغام شده" (embedded) همچنین به زمانی گفته می‏شود که نرم‏ افزار آنالیز محتوای تصویری چه به صورت یک طراحی اختصاصی یا کارت افزونه درون دوربین، دستگاه DVR یا دستگاهی دیگر طراحی شده باشد.

تحلیل تصاویر مداربسته

تعدادی ازویژگی های عمومی این گونه نرم افزارها در زیر آمده است ودر ادامه هر یک مثال هایی از کاربردهای آن آورده شده که خود می تواند راهکار حفاظتی و نظارتی برای سازمان های مرتبط باشد .


  عبور از خط

با رسم یک خط در تصویر مورد نظارتان و مشخص کردن جهت دلخواه ، عبور ومرور افارد ، خودرو و یا هر چیز متحرک را در جهت دلخواه می توانید کنترل نمایید .

- کاربرد : کنترل تردد پرسنل – کنترل تردد افراد در موزه ها و جلوگیری از حرکت در جهت عکس – کنترل تردد خودروها

تشخیص مزاحم

با تعریف یک محدوده مشخص ودلخواه می توانید در زمان ورود هر فرد یا جسم در آن محدوده اخطارهای صوتی و تصویری داشته باشد و همچنین از مزاحمین فیلم تهیه نمایید .

- کاربرد : با توقف وسیله نقلیه درمکان پارک ممنوع و یا توقف بیشتر از زمان مجاز به کاربر اخطار داده شده و او را مطلع خواهد کرد .

همچنین صدور اخطار در هنگام ورود یک فرد یا حیوان و یا هر شی ء دیگر در ساختمان.

شمارش اشیاء

با رسم خط فرضی و تعریف جهت عبور افراد و یا اشیاء ی راکه از خط فرضی عبور می کنند را می توان شمارش کرد.

- کاربرد : تشخیص تعداد فضاهای موجود در پارکینگ بسویله شمارش خودروهای ووردی و خروجی ، همچنین شمارش تعداد افرادی که در فروشگاه وارد و یا خارج می شوند و نیز شمارش قطعات تولید شده در یک خط تولید .

تشخیص شیءگمشده

اخطار هنگام مفقود شدن یک شیء در یک مغازه دیده شود . ضبط تصاویر در زمانی که شی در یک مغازه دزدیده شود ضبط تصاویر در زمانی که یک خودرو پارکینگ را ترک می کند .

تشخیص خرابکاری

در صورتی که فردی جلوی دید دوربین را بگیرد و یا آن را به هر نوع خراب کند این سیستم به طور اتوماتیک شما را آگاه خواهد کرد.

این تکنولوژی پیشرفته می تواند سیستم های آنالوگ و دیجیتال را با هم ترکیب نماید از طریق تکنولوژی انتقال اطلاعات و پهنای باند بالا می توان با استفاده از شبکه سازی از محصولات متنوع بهره برد .

با استفاده از قابلیت های سیستم مدیریت نرم افزارهای تحت شبکه دیگر مهم نیست که کجا دنیا هستید ، در هر کجا می توانید از امکانات سیستم نظارتی خود بهره ببرید .

سوال: آیا می توان تنها تصاویری را که می خواهیم نگاه کنیم و سایر تصاویر که مورد نظر نمی باشد را حذف کنیم ؟

جواب : تصاویری که اتفاقی در آنها رخ نمی دهد تنها تلف کردن وقت است که باعث خستگی و ایجاد هزینه می شود سیستم مانیتورینگ هوشمند باعث می شود که تصاویری که در آنها اتفاقی رخ می دهد را نمایش داده و باعث کاهش ریسک و زمان عکس العمل در برابر خطرات می گردد .

سوال: چه تجهیزاتی جهت مشاهده کودکانمان در مدرسه و نظارت برکارهای ایشان در محوطه مدرسه مورد نیاز است ؟

جواب : اگر شما در مدرسه دوربین IPداشته باشید واقعا ساده است تنها کافی است به اینترنت متصل شده و صفحه مرورگر وب را باز نمایید بدون هیچ وسیله دیگری می توانید فرزندتان را به صورت آنلاین مشاهده نمایید.

سوال :آیا راهی هست تا در برابر پارک خودروها در مکانهای غیر مجاز که باعث ترافیک می شود مقابله نماییم ؟

جواب : اکثر ترافیک های خیابانی بدلیل پارک خودروها در مکانهای غیر مجاز رخ می دهد نظارت تصویری و نگاه کردن به مانیتوردر تمام روز امکان پذیر نیست اما با استفاده از قابلیت آنالیز محتوای تصاویر دیگر نگرانی وجود ندارد اگر خودرو بیشتر از زمان تعیین شده در محدود موردنظر شما متوقف نماید اخطارهای صوتی و تصویر شما را آگاه خواهد ساخت .

امکان استفاده از نقشه الکترونیکی ( سیستم نمایشگر خودکار محل دوربین رد نقشه ) با این سیستم مکان دوربین را در نقشه مشخص نموده و در زمان وقوع یک اتفاق در محدوده دی دوربین تصویر مورد نظر بطور اتوماتیک نمایش داده می شود و همچنین مدیریت بر اتفاق حادث شده را برای شما امکان پذیر خواهد کرد.

سیستم های ذخیره اطلاعات متصل به شبکه NAS Network Attached Storage NAS سیستم پیشرفته ای است که با استفاده از آن می توانید ذخیره اطلاعات تصاویر را خارج از مرکز سرورها انجام دهید و با تکنیک فوق العاده آن حجم اطلاعات خود را افزایش دهید که خود می تواند بهترین راهکار برای ذخیره اطلاعات در مکان دلخواه می باشد زیرا شما می توانید مکان NAS خود را در جای متفاوت از سرور (حتی در یک شهر دیگر) قرار دهید .

توان نامحدود ذخیره اطلاعات بدون توجه به سیستم عامل در سیستم های NAS از طریق اینترنت یا شبکه می توانید به سیستم متصل شوید و ذخیره اطلاعات و توزیع تصاویر به کاربران از طریق سیستم عامل هایLinux،Mac، windows امکان پذیر است و همچنین شما می توانید اطلاعات را در دیسک هایBlueray 50 GB ذخیره نمایید .

09 دی 1393 نام و نام خانوادگي 1979
0 رای
Powered by CMSIRAN © 2002 - 2020