فارسی

انواع لنز دوربین مدار بسته  

یکی از مهمترین جنبه های طرح ریزی یک سیستم حفاظتی استفاده از دوربین های مداربسته مناسب جهت جلوگیری از سرقت و نفوذ می باشد.طی سالیان سال از مشتریان یک چیز شنیده می شود که از سارقان فیلم گرفته شده ولی آنها قادر به شناسایی او نیستند.
گاهی اوقات چهره سارق پوشیده نیست و او در فیلم ضبط شده کاملا دیده می شود اما چهره او اصلا قابل شناسایی نیست. این جاست که لنز دوربین اهمیت می یابد.
لنز دوربین مداربسته وسیله ای است که وظیفه تنظیم زاویه دید دوربین و انتقال نور از محیط بر روی حسگر تصویر دوربین را بر عهده دارد. لنز دوربین های مداربسته از نظر قابلیت تنظیم فاصله کانونی به سه دسته تقسیم می شوند:

لنز ثابت (Fixed lens): یک زاویه دید ثابت را با توجه به فاصله کانونی خود برای دوربین ایجاد می کند.
لنز قابل تنظیم یا وریفوکال (Vari-focal lens): یک زاویه متغیر را با توجه به بازه فاصله کانونی خود برای دوربین ایجاد می کند.
لنزهای زوم (Zoom lens): این لنزها هم نوعی از لنزهای قابل تنظیم هستند که به موتوری برای تغییر فاصله کانونی مجهز شده اند. و از طریق آن میتوان با تغییر فاصله کانونی میزان زوم لنز را تغییر داد. لنزهای زوم معمولا به صورت خودکار فوکوس می شوند.

لنز دوربین های مداربسته از نظر نوع نصب نیز به دو نوع تقسیم میشوند:
لنزهای داخلی: این لنزها به صورت ثابت بر روی دوربین نصب شده اند و غیرقابل تغییر هستند.
لنزهای خارجی: این لنزها معمولا برای دوربین های باکس مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع لنزهای معمولا با دونوع پایه C یا CS طراحی میشوند.در اکثر ویدئوها زمانی که شما سعی می کنید تصویر ضبط شده را جهت دیدن جزئیات بیش از حد زوم کنید پیکسل ها بزرگ و چهار خانه آزار دهنده بوده و نمی توان درک درستی از تصاویر داشت و باید چندین برابر هزینه کرد تا با خرید دوربین های مگاپیکسلی بتوان روی تصاویر دوربین مداربسته تسلط داشت.
نکته مهم در انتخاب دوربین ها میدان دید آن است که توسط دو مولفه فاصله کانونی Focal length و ابعاد سنسور تصویر image sensor تعیین می گردد هر دو مؤلفه فوق معمولا در مشخصات فنی دوربین ها ذکر می گردد .
بهترین و سریعترین راه برای انتخاب نقطه و فاصله کانونی استفاده از محاسبه کننده های موجود برای این کار است ( به صورت خط کش و یا برنامه کامپیوتری موجود است )
ابعاد سنسورهای تصویر در دوربین های تحت شبکه معمولا یک چهارم اینچ ، یک سوم اینچ ، یک دوم اینچ ، دو سوم اینچ می باشد که آیتم مهمی در محاسبه می باشد .
اشکال استفاده از محاسبه گرهای کامپیوتری و دستی این است که شما به صورت عملی تصویر بدست آمده را نمی بیند ، لذا ممکن است اشکالاتی در تصویر مانند تقعر در گوشه های تصویر مشاهده شود.
نکته دیگر در انتخاب لنز ها توجه به مشخصه مگاپیکسل بودن دوربین یا همان سنسور تصویر در دوربین است که برای این نوع دوربین ها قاعدتا لنزهای مگاپیکسی باید انتخاب شود چرا که پیکسلهای سنسور تصویر دراین دوربین ها بسیار ریزتر از پیکسهای سنسور تصویر در دوربین های VGA ( پیکسل 480×640) می باشد .
با رعایت نکته ابعاد سنسور و رزولوشن دوربین می توان بهترین لنز را انتخاب کرد .
استاندارد نصب لنز بر روی دوربین ( standard lens Mount )
دو استاندارد نصب مهم در لنزهای دوربین های تحت شبکه مورد استفاده قرار می گیرد.
 استاندارد Cs –mount و C-mount هر دو نوع لنز دارای شکل و شمایل یکسان هستند ، ولی تفاوت آنها در فاصله قرارگیری لنز و سنسور تصویر در هنگام پیچ کردن لنز روی دوربین می باشد .
C-mount : فاصله بین لنز و سنسور 12.5 mm می باشد . این قابلیت وجود دارد که لنز C-mount را روی دوربینی که لنز Cs-mount لازم دارد سوار کرد فقط یک رینگ تبدیل C به CS لازم داریم که آن را برای لنز CS استفاده کنیم .


 

09 دی 1393 نام و نام خانوادگي 1880
0 رای

نظرات توسط کاربران نگاشته شده است و مسئولیت آن بعهده نویسنده مطلب میباشد.

ارسال نظر شما

Powered by CMSIRAN © 2002 - 2020